Marmur to kamień delikatny, wymagający więcej precyzji i uwagi w czasie obróbki i użytkowania. Łatwo może ulec zarysowaniu i zmatowieniu. Degradacyjny wpływ może mieć na niego na przykład nanoszony na butach piasek. Także niewłaściwie dobrane środki do pielęgnacji mogą spowodować jego niszczenie, a kwasy i tłuszcze powodują powstawanie szpecących przebarwień na jego powierzchni.

Marmur to materiał idealny na schody czy posadzki, dodający wnętrzom niepowtarzalnego uroku.

Najbardziej znane marmury pochodzą z Włoch. W sprzedaży można spotkać marmur Bianco Carrara, Bianco Lasa, pochodzący z Hiszpanii Bianco Macael, greckie Pentelikon, Pighes, Veria, Paros Marble, Nestos White, Thassos, macedoński Sivec, marmury tureckie i indyjskie Agaria, Ambaji White, Afyon White i Mugla w odcieniach bieli, marmur Botticino, beżowy, poprzecinany białymi bądź beżowymi żyłkami. Podobne do niego to Galala z Egiptu, włoski Trani Classico, turecki Bursa Beige czy grecki Beige Of Ligourio.

Jednym z najbardziej popularnych rodzai marmuru jest włoski Breccia Sarda, który posiada kolorystykę pasującą do większości wnętrz, a także niezwykle przystępną cenę. Pochodzi z Sardynii, z wybrzeża Morza Tyrreńskiego, z okolic miasta Orosei, skąd sprowadza się marmur Breccia pocięty na płyty, z których później można wykonać elementy dekoracyjne i wykończeniowe. Do jego najpopularniejszych odmian należą Breccia SardaVenato, Breccia SardaNouvelato, Breccia SardaBronzett, Breccia SardaDiagonale, Breccia SardaChiaro. Marmury Breccia znane są na rynku pod innymi nazwami: Daino Reale, Perlato Olimpo, Marmo Orosei, Breccia Tirreno, Perlato Tigrato, Breccia Nuoro, Lapeto, Tigrato. Podobnych do Breccia kamieni niepochodzących z Sardynii właściwie nie ma.

Breccia wymaga wzmocnienia, gdyż zdarza mu się pękać wzdłuż żyłek. Jednak jego kolorystyka : od niemal bieli, przez wszystkie odcienie beżu po głęboki brąz, wzajemne przenikanie się kolorów, bogate, kontrastowe użylenie kamienia oraz efekt lustrzanego odbicia w gotowym materiale pozwalają uznać ten kamień za jeden z bardziej szlachetnych marmurów włoskich.

W IdealStones z marmuru Breccia mogą Państwo znaleźć:

  • całe płyty marmuru Breccia
  • elementy cięte na zamówienie indywidualne: płyty ścienne o różnych wymiarach, blaty łazienkowe, kuchenne, lady recepcyjne, stołu, schody, parapety, cokoły
  • płytki posadzkowe i ścienne w rożnych formatach

Nasza rada:

Marmury nie są zalecane jako materiały na wykończeniowe do kuchni, gdzie tłuszcz i kwasy mogą go odbarwić.

Więcej informacji na temat granitu znajdziesz na naszym blogu.

Marmury