W dzisiejszych czasach precyzyjna obróbka kamienia wymaga zastosowania maszyn i urządzeń, przyspieszających i ułatwiających ten proces. Dzięki nim kamień jest obrabiany bardzo precyzyjnie, bez zbędnych ubytków. Praca nie jest już tak bardo czasochłonna jak w czasach, gdy do obróbki używano tylko siły mięśni i umysłu człowieka.

Maszyna CNC do frezowania kamienia

cncObróbka kamienia w pięciu osiach możliwa jest dzięki zastosowaniu dużego robota pięcioosiowego. Urządzenie, w którym wykorzystuje się wrzeciono z automatyczną wymianą i magazynem narzędzi idealnie sprawdza się do wykonywania rzeźb, modeli, wycinania, profilowania, polerowania, wiercenia we wszystkich rodzajach kamienia stosowanych w kamieniarstwie i budownictwie. Bardzo przydatna do wykonania blatów kuchennych i łazienkowych, z otworami pod zlewy i ociekacze, praktycznie bez udziału człowieka.

Maszyna WaterJet

water-jetUrządzenie, wykorzystujące wodę pod wysokim ciśnieniem do cięcia materiału kamiennego. Do wody dodaje się ścierniwo, poddając kamień obróbce wodno-ściernej. Struga wody wzbogaconej o ścierniwo posiada odpowiednią energię, by precyzyjnie ciąć twardy kamień. Pozwala na uzyskanie precyzyjnego, czystego cięcia w dowolnej formie, zastępując pod względem precyzji wszelkie wycinarki laserowe i frezarki. Jest to proces ekologicznie czysty, podczas którego nie wydzielają się trujące pyły, minimalizuje również ilość powstających w czasie obróbki odpadów. Pozostawia gładkie krawędzie, niewymagające dalszej obróbki. Zaletą maszyny jest krótki proces przygotowania do obróbki, co w połączeniu z oprogramowaniem CNC pozwala na szybkie i dokładne wykonanie pojedynczych zleceń.

Piła dwusuportowa

pilaMaszyna o konstrukcji mostowej. Jej przeznaczeniem jest formatowanie płyt kamiennych i przecinanie małych bloczków kamienia, przy zastosowaniu dwóch równolegle tnących dysków. Rozstaw pił jest regulowany. Cięcie odbywa się w liniach prostych. W zależności od ciętego materiału piła pozwala na ustawienie optymalnej prędkości cięcia i szybkie przejazdy ustawcze.

Boczkarka taśmowa

boczkarkaDzięki boczkarce możliwa jest szybka i precyzyjna obróbka szlifierska i polerska krawędzi kamienia. Urządzenie wykorzystywane jest do kalibracji i polerowania płaskich powierzchni, wypukłych i okrągłych profili, a także do wykonywania kapinosów na marmurze, granicie i innych kamieniach naturalnych o grubości od 20 do 80 mm. Maszyna pozwala na uzyskiwanie różnego rodzaju wykończeń. Możemy uzyskać różnej wielkości fazy, zaokrąglenia, półwałki, ćwierćwałki, ale też sowi dziób, bucik czy wklęśnięcie.

Boczkarka taśmowa, której używamy w IdealStones, pozwala na pracę na bardzo długim materiale dzięki doskonale splanowanym powierzchniom ślizgowym, zapewniającym łatwy ruch materiału. Dzięki ruchomej taśmie proces obróbki jest możliwy bez użycia dodatkowych prowadnic, a dostosowanie maszyny do pracy na różnym materiale zapewnia kontrola pojedynczej głowicy. Niepożądane ruchy głowicy wyklucza zastosowany pneumatyczny system przeciwciśnienia głowic fazujących. Ten sam system pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie wielkości fazy. Z kolei agregat kalibrujący pozwala na surową obróbkę różnych kształtów krawędzi przy użyciu odpowiednio wyprofilowanego narzędzia.