Marmur – czym jest i gdzie go kupić?

BlogMarmur
marmur bez tajemnic

Marmur kojarzy się z klasycznym pięknem rzeźb Michała Anioła, z fontannami Rzymu, ogrodami królewskimi i magnackimi oraz rezydencjami możnych tego świata. Sama nazwa budzi skojarzenia z luksusem i elegancją, których nie można podrobić. Każdy ułamek tego materiału jest niepowtarzalny i zawsze piękny.

Czym jest marmur?

Marmur to skała metamorficzna, która powstała w procesie przeobrażenia skał węglowych (wapienie, dolomity). W jego składzie znajduje się głównie kalcyt. Kamień ten możemy spotkać w różnych zabarwieniach – od białej przez różową, zieloną, szarą po czarną. W procesie obróbki możemy go swobodnie szlifować, piłować i polerować, jednak pod wpływem zakwaszonej wody matowieje i kruszy się.

Materiał ten jest znany od starożytności. Uważa się go za cenny materiał rzeźbiarski i wykończeniowy. Stosowano go powszechnie w sztuce starożytnej Grecji czy Rzymu, choć w średniowieczu stracił na swej wartości. Do łask powrócił dopiero w sztuce renesansu i baroku, które wzorowały się na klasycznych wzorcach starożytnych. Najpopularniejszy wówczas był biały marmur, używany do dekoracji i w rzeźbiarstwie, wydobywany na wyspie Paros i w okolicach Carrary.
Co ciekawe, w kamieniołomach występuje on postaci żył, nie wydobywa się go przy użyciu materiałów wybuchowych, lecz za pomocą urządzeń tnących. Wbrew pozorom delikatne wstrząsy spowodowane wybuchami mogą prowadzi do pękania żył. W takim przypadku niemożliwe staje się wydobycie na tyle dużych bloków, by przeznaczyć je na cele użytkowe. Spękany marmur można zużyć do produkcji konglomeratów marmurowych.

Marmur – gdzie możemy go stosować?

Co ciekawe, marmur kamienny wykorzystuje się do produkcji tabletek magnezu i nawozów, stosowanych w rolnictwie. Wszystko to dlatego, że zawiera dolomit, czyli łatwo przyswajalny przez organizm wapń. Jednak przede wszystkim znajduje zastosowanie w budownictwie powszechnym. Najczęstszymi rzeczami, które możemy z niego wytworzyć, są np. płytki, nagrobki, ołtarze, elewacje lub rzeźby.

Co jest w nim takiego, że od wieków fascynuje architektów, rzeźbiarzy i użytkowników?  Oczywiście naturalna faktura, klasyczny charakter i ponadczasowa trwałość! Ponadczasowy marmur kamienny przez wieki stał się nośnikiem stylów architektonicznych, pojawiając się tam, gdzie dominuje dobry smak i przywiązanie do jakości. Dziś, wysokiej jakości marmur idealnie komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami, dając wszechstronne możliwości wykorzystania swoich właściwości i piękna. Jego bogactwo kolorystyczne oraz różnorodność faktury dają gwarancję niepowtarzalności. Idealnie uzupełnia otoczenie i dopasowuje się do wnętrza. Skupia na sobie uwagę, dodając otoczeniu równowagi i spokoju. Jego bezapelacyjna uroda i walory użytkowe, sprawdzają się w każdym wnętrzu, podkreślając wykonane aranżacje.

Gdzie kupować marmur dobrej jakości?

W ofercie idealstones.pl znajdą Państwo oryginalny marmur kamienny o bardzo awangardowej kolorystyce, która jest niemalże niedostępna na rynku. Wykonywane przez nas płytki, posadzki, blaty, schody, trasy cechuje wytrzymałość oraz niepowtarzalny wygląd. Czas oczekiwania to zaledwie około 2 tygodnie. Dla każdego klienta tworzony jest indywidualny projekt, który jasno określa stopień obróbki materiału, wymiary oraz wzór, w jaki mają układać się płyty kamienne.

Oferta kompleksowej usługi zaczyna się od pierwszego telefonu i kończy na zamontowaniu elementu!

IdealStones Sp. z o. o.

ul. Pod Borem 20
36-060 Głogów Małopolski
POLSKA

NIP: 517-02-76-264
REGON: 180392492

Telefon

Obsługa klienta:
+48 608 041 644

Kierownik Działu Handlowego i Projektów:
+48 880 525 367

Email

idealstones@idealstones.pl

Formularz

Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy:

Scroll to Top