kategoria: Wiedza

Schody kamienne stanowią świetną alternatywę dla schodów wykonanych z drewna. Ze względu na trwałość oraz wytrzymałość, zyskują one coraz większą popularność. Świetnie prezentują się zarówno w nowoczesnych domach jednorodzinnych jak i hotelach, pensjonatach czy obiektach usługowych, nadając im niezwykle elegancki charakter.

Schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne wykonane z kamienia naturalnego idealnie podkreślą charakter wnętrza. Kamień jest bardzo trwałym materiałem. Ze względu na to, że schody wewnętrzne nie są narażone na wahania temperatur i wilgoci, umożliwiają wybór wielu wykończeń powierzchni – poler, mat, antyk, płomień. W połączeniu z różnorodnością kamieni daje wiele możliwości wyboru odpowiedniego produktu.

Marmur czy granit?- oto jest pytanie…

Ze względu na ciepłe odcienie, najczęściej wybierane do wnętrz są schody z marmuru, który dodaje elegancji i uroku. Marmur jest kamieniem o nieco większej ścieralności niż granit.  Nie jest materiałem nasiąkliwym, dlatego też łatwo utrzymać go w czystości.  Samodzielnie, marmur doda szyku i elegancji, a w połączeniu tego kamienia z innymi materiałami, jak szkło, metal lub drewno, nada wnętrzu modernistycznego charakteru. Nie mniejsza popularnością cieszą się również granity czy trawertyny, które potrafią nadać każdej niemal klatce schodowej nietuzinkowego i eleganckiego charakteru.

Schody zewnętrzne

Odpowiednio wykonane schody zewnętrzne przykuwają uwagę, jednocześnie podkreślając wygląd całego budynku. Kamienne stopnie pasują nie tylko do rezydencji, ale również do skromnych, nowoczesnych domów. Ze względu na warunki klimatyczne, najlepiej sprawdzać się będzie kamień granitowy. Zawdzięcza to odporności na wilgoć, mróz oraz czynniki mechaniczne, takie jak ścieranie.

Efektowne struktury, bogactwo kolorów a także unikalne wzornictwo granitu daje ogromny wybór oraz możliwość idealnego wkomponowania schodów w spójną całość zarówno z elewacją jak i otoczeniem wokół budynku. Wykonane z kamienia naturalnego mają ogromną zaletę – dzięki swojej trwałości są w stanie przetrwać przez pokolenia. Nie tracą swojego uroku przez wiele lat.

Elegancja w matowej odsłonie

Wybierając schody zewnętrzne należy zwrócić uwagę na wykończenie powierzchni. Jeżeli chcemy uzyskać z jednej strony odpowiedni odcień kamienia a z drugiej zaś jego odpowiednie cechy antypoślizgowe, należy odpowiednio wyszlifować jego powierzchnię. Zaleca się, aby powierzchnia była płomieniowana. Skutecznie zabezpieczy to przed poślizgiem.