kategoria: Aktualności

Tematem przewodnim targów SACROEXPO 2019 w Kielcach była rzeźba.

Jak co roku, także i w tym, znaleźliśmy się w pokaźnym gronie wystawców na XX Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. W naszej bogatej ofercie dedykowanej kościołom, obejmującej posadzki kamienne, schody, nastawy ołtarzowe, ołtarze i ambony, a także witraże i chrzcielnice, szczególne miejsce zajmują rzeźby. Nie da się ukryć, że jest to sztuka plastyczna towarzyszącą nam niemalże przy każdej realizacji. Jesteśmy dumni z naszego dorobku i tego roku chcieliśmy Państwu przybliżyć poszczególne etapy produkcji pomników i figur kamiennych oraz podkreślić piękno i ponadczasowość tej formy sztuki.

Wysoko postawiona poprzeczka

Kultywowana i dopracowywana przez tysiące lat rzeźba jest dziedziną trudną i wzmagającą, ale jakże wdzięczną. Początki tej sztuki sięgają prehistorii. Od zarania dziejów w konkretny i przestrzenny sposób symbolizowała wierzenia lub odzwierciedlała rzeczywistość. Była przedmiotem kultu. Rzeźba w swej prostocie nie odsyła odbiorcy do innego świata, nie posiada ukrytych przesłań. Jej beziluzyjny, faktyczny i uchwytny charakter stanowią o jej nieprzemijalności. My nie boimy się podjąć wyzwania i stawiamy czoło nowym realizacjom. Mamy świadomość, jak wyrafinowaną sztuką jest rzeźba i jak trwałe będą stworzone przez nas dzieła.

Krok po kroku

Koncepcja artysty

Każdy nasz projekt jest traktowany indywidualnie. Nigdy nie zdarzyło i nie zdarzmy nam się skopiowanie lub powielenie danej realizacji. Pierwszym etapem jest więc wizyta i oględziny przestrzeni inwestycyjnej. Tylko kompleksowe i wszechstronne traktowanie otoczenia pozwala na wykonanie właściwego projektu. Osoba, która podejmuje się stworzenia koncepcji, niewątpliwie musi odznaczać się zmysłem i talentem artystycznym. Trafna ocena wnętrza i adekwatny projekt jest podstawą sukcesu. Od lat łączymy siły z najwybitniejszymi polskimi artystami w celu tworzenia nieśmiertelnych dzieł. Jeśli jesteś doświadczoną i ambitną osobą z wykształceniem artystycznym, cenisz sobie styl i ponadczasowość – napisz do nas. Być może nasze kolejne przedsięwzięcie stworzymy z Twoim udziałem!

Zapraszamy do współpracy!

Prace projektowe

Na tym etapie wykonanych zostaje kilka trójwymiarowych modeli danej rzeźby. Jest to czas na rozmowy, przemyślenia i modyfikacje. Wykonujemy wizualizacje, aby móc lepiej ocenić, czy dany projekt wpasuje się i dopełni danej przestrzeni. Projekty wykonywane są na dwa sposoby:
– rzeźba modelowana jest w specjalnie przeznaczonych do tego programach do modelowania 3D;
– artysta wykonuje w skali modele gipsowe, które po akceptacji przechodzą proces skanowania w wyniku czego otrzymujemy trójwymiarową chmurę punktów.

Dobór materiału

Rzeźby najczęściej powstają z marmuru lub piaskowca. Granit, chodź bardzo trwały, jest materiałem rzadziej spotykanym ze względu na trudności w obróbce. Kamień naturalny jest materiałem dostępnym niemal na całym świecie. Miejsce jego wydobywania świadczy o jego unikatowości i oryginalności. W IdealStones w zależności od zapotrzebowania na dany projekt importujemy kamień z różnych zakątków świata, aby tworzona przez nas rzeźba była jedyna w swoim rodzaju.

Obróbka maszynowa

Najbardziej czasochłonny etap. Nasz nowoczesny park maszynowy pozwala na zadawanie precyzyjnej obróbki i staranne odzwierciedlenie zatwierdzonego modelu. Prace takie w zależności od skomplikowania projektu mogą trwać nawet do kilku miesięcy. Nasi pracownicy czuwają nad każdym ruchem maszyny.

Końcowe szlify

Wisienka na torcie. Ostatnie muśnięcia i wykończenie najdrobniejszych detali należą do artysty. We współpracy z naszymi specjalistami wykonywane są finalne detale stanowiące o wyjątkowości rzeźby.

Kicz? Nie, dziękuję

Podsumowując, co stanowi o wybitności rzeźby? Odpowiedź jest jasna – ponadczasowe i przemyślane rozwiązania. W IdealStones nie ulegamy trendom i przemijającym tendencjom. Biorąc sobie do serca zasady kompozycji i proporcji staramy się, aby każde nasze dzieło wzbudzało emocje i skłaniało do refleksji. Odwiedź nas i opowiedz nam o swojej wizji, może i dla Ciebie stworzymy coś wspaniałego.

Widzimy się w IdealStones!