kategoria: Wiedza

Parkiet z ogrzewaniem podłogowym czy bez ogrzewania podłogowego?- oto jest pytanie.
Parkiet z ogrzewaniem podłogowym to połączenie, które cieszy się ogromna popularnością. Niestety opinie na temat zestawienia podłogówki z parkietem są podzielone. W odpowiedzi na liczne pytania naszych klientów postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

Wyposażenie domu czy mieszkania to inwestycja na długie lata. Jednym z najważniejszych, a może i nawet najważniejszym elementem naszych czterech kątów jest wybór odpowiedniego materiału na podłogę i posadzkę. Kwestia materiału, z którego wykonana będzie podłoga jest z kolei ściśle powiązana z wybieraną coraz częściej przez inwestorów podłogówką. W domach pasywnych czy domach energooszczędnych kuszącą alternatywą dla wymagających ciągłej regulacji kaloryferów i grzejników jest ogrzewanie podłogowe. Zapewnia ono równomierne rozchodzenie się ciepła po całym pomieszczeniu. Niestety, aby móc cieszyć się jednocześnie ciepłą, ogrzewaną podłogą i parkietem, należy starannie rozważyć rodzaj materiału.

 

Parkiet kamienny i jego zalety:

 • Przede wszystkim posadzka z kamienia naturalnego, w porównaniu z innymi materiałami dostępnymi na rynku, najefektywniej przewodzi ciepło. Przede wszystkim, uwalnia je do pomieszczenia stopniowo i długo, nawet po wyłączeniu ogrzewania podłogowego. Dlatego parkiet kamienny to doskonałe rozwiązanie zgodne z filozofią domów pasywnych i domów energooszczędnych.
 • Jest trwały, odporny na wysoka temperaturę oraz działanie czynników zewnętrznych, a także ścieranie, rysowanie czy szczerbienie.
 • Ponadto granitowy parkiet to przede wszytkom rozwiązanie idealne do każdego pomieszczenia. Dzięki swojej odporności i niskiej nasiąkliwości równie dobrze co w salonie, sprawdzi się także w łazience.
 • Ponadto parkiet kamienny marmurowy, granitowy czy trawertynowy świetnie nadaje się nie tylko na podłogi i posadzki, ale również jest znakomitym rozwiązaniem aranżacyjnym na ścianach.
 • Posadzki i podłogi z kamienia naturalnego ułożone we wzór jodełki są łatwe w utrzymaniu i konserwacji a przy tym eleganckie i bardzo efektowne.
 • Poza tym, parkiet marmurowy oraz parkiet granitowy może być wielokrotnie poddawany renowacji lub nawet zmianie dotychczasowej struktury powierzchni.
 • Ponadto kamień naturalny bardzo dobrze przewodzi i łatwo oddaje ciepło, dzięki czemu podłoga z kamienia naturalnego w formie parkietu świetnie sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym lub ogrzewaniu podłogowym wodnym.
 • Marmur i granit w formie parkietu posiada przede wszystkim bardzo dobre własności termiczne- nie tylko świetnie przepuszcza zimą ciepło z ogrzewania podłogowego elektrycznego lub wodnego ale również zapewnia darmową klimatyzację latem – daje uczucie przyjemnego chłodu.
 • Kamień naturalny posiada bardzo ciekawą gamę kolorystyczną co pozwala na zindywidualizowanie projektu posadzki.
 • Parkiet kamienny na wymiar- czemu nie! Masz pomysł na własny parkiet granitowy w unikalny wzór lub marzysz o kamiennym parkiecie, który łączy w sobie kilka rodzajów marmuru? Skontaktuj się z nami a wykonamy parkiet z kamienia naturalnego specjalnie dla Ciebie, na Twoje indywidualne zamówienie.

Wady parkietu z kamienia naturalnego:

 • Płyty kamienne są dużo cięższe niż inne materiały na posadzkę, w związku z czym są trudniejsze do ułożenia. Do montażu parkietu marmurowego lub parkietu granitowego konieczne będzie zatrudnienie specjalistycznej ekipy- układanie posadzki kamiennej na własną rękę w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwe.
 • Pod wpływem wysokiej temperatury może ulec delikatnemu zmatowieniu. Jednak zwolennicy oryginalnego i niepowtarzalnego rysunku struktury powierzchni z pewnością przekują tę cechę w zaletę.

 

 

Zalety parkietu drewnianego:

 • Podłoga z parkietu drewnianego warstwowego pozwala na wielokrotną renowację oraz umożliwia naprawę miejscowych uszkodzeń.
 • Różne wykończenia powierzchni parkietu drewnianego – od desek wyszlifowanych aż po deski szczotkowane.
 • Podłoga z drewna ułożony we wzór jodełki to ponadczasowa klasyka.
 • Drewno na podłodze nadaje pomieszczeniom wrażenia przytulności i ciepła.

Wady parkietu z drewna:

 • Przede wszystkim drewno jest materiałem, który zawsze zareaguje na zmiany wilgotności i temperatury. Parkiet z drewna ułożony na ogrzewaniu podłogowym będzie zdecydowanie bardziej reagował na zmiany klimatyczne, niżeli parkiet ułożony na podłożu betonowym. Wachlarz gatunków drewna na parkiet, które charakteryzuje się małym skurczem i długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej, jest dość ograniczony.
 • Pomiędzy klepkami w parkiecie z drewna litego mogą powstawać nieestetyczne szerokie szczeliny w wyniku kurczenia się drewna. Pod wpływem ciepła ogrzewania podłogowego, parkiet drewniany może stopniowo niszczeć – drewno wysycha, może pękać i zmieniać swój kształt.
 • Pod wpływem temperatury z ogrzewania posadzkowego czy ogrzewania podłogowego drewno kurczy się. W wyniku tego może dojść do odprysków lakieru w przypadku parkietu drewnianego lakierowanego. Wykończenie powierzchni ogranicza się więc jedynie do olejowania lub woskowania.
 • Podłoga z litego drewna jest oporne na temperaturę przez co spada skuteczność ogrzewania a jego koszt wzrasta. Tradycyjne parkiety drewniane charakteryzują się kiepskimi parametrami przenikania ciepła.
 • Ponadto drewniany parkiet na ogrzewaniu podłogowym- rozwiązanie, które sprawdza się gdy ciepło podłogi ma zapewnić komfort domownikom, a nie stanowić źródło ogrzewania pomieszczenia.
 • Grubość parkietu z drewna nie powinna przekraczać 1,5 cm. Najlepiej sprawdzają się parkiety drewniane warstwowe, dzięki czemu różne ułożenie słoi w kolejnych warstwach drewna ogranicza jego pracę.
 • Podłoga z drewna na podłogówce wymaga większej fachowości montażu, co z kolei wiąże się z wyższym kosztem usługi.
 • Podczas użytkowania ogrzewania podłogowego, temperatura przy powierzchni parkietu z drewna, nie powinna przekraczać 27°C.
 • Wyższa cena związana jest również z koniecznością zastosowania zwiększonej ilości przewodów grzewczych oraz osprzętu instalacyjnego.
 • W przypadku drewnianego parkietu na podłodze z ogrzewaniem należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami inwestycyjnymi oraz eksploatacyjnymi.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Idealstones – największej hurtowni kamieniarskiej na Podkarpaciu. Postaw na parkiet kamienny na ogrzewanie podłogowe. Skontaktuj się z nami a pomożemy Ci wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do twoich potrzeb.